Paweł Pomianek Paweł Pomianek
20842
BLOG

Obiecana rzecz: Ślubne komentarze i modlitwa wiernych

Paweł Pomianek Paweł Pomianek Kultura Obserwuj notkę 0

W poście na temat mojego ślubu obiecałem, że w dniu pięknej Uroczystości NMP Częstochowskiej, wrzucę na swojego bloga komentarze i modlitwę wiernych, które napisałem na naszą Mszę ślubną (która odbyła się w Uroczystość Wniebowzięcia NMP). Niniejszym to czynię, wkomponowując je w kolejną sierpniową – tym razem tak bardzo polską – uroczystość maryjną.


Komentarze

Przed rozpoczęciem

Przeżywamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wielkim pragnieniem Anny i Pawła, które dziś się realizuje, było, aby właśnie w tym pięknym dniu, kiedy Kościół w sposób szczególny czci Maryję, wypowiedzieć swoje sakramentalne „tak”. Podczas tej Eucharystii pamiętajmy więc w sposób szczególny o modlitewnej obecności Matki Najświętszej. To Ona niejako za rękę poprowadzi młodą parę do ołtarza. Ona będzie przewodzić naszej modlitwie do Pana. Ona jest dla nas nieskończonym wzorem uczestnictwa w sakramentalnych tajemnicach Kościoła. Starajmy się w tym szczególnym dniu przeżywać tę wyjątkową Eucharystię w radosnym skupieniu, na wzór Maryi uczestniczącej w tajemnicach życia swojego Boskiego Syna, a potem w tajemnicach rodzącego się Kościoła.

Po kazaniu

Przed nami przysięga małżeńska. Za chwilę Anna i Paweł uroczyście udzielą sobie nawzajem sakramentu małżeństwa, ślubując sobie miłość na całe dalsze życie. W czasie trwania liturgii ślubnej wraz z Maryją, Matką pięknej Miłości, módlmy się gorąco do Pana, by udzielił młodym sił do trwania w jedności i do ciągłego rozwijania w sobie tych darów, które za chwilę otrzymają.

Po modlitwie po komunii

Za chwilę młodzi małżonkowie usłyszą słowa szczególnego błogosławieństwa, którego Bóg udziela im na nową, niejednokrotnie trudną drogę. Po nim Anna i Paweł udadzą się przed obraz Matki, by jeszcze raz powierzać Maryi całe swoje wspólne życie. Na koniec nastąpi uroczyste wyjście z kościoła. Przy wyjściu młodzi małżonkowie zostaną obsypani płatkami róż, które swoim pięknem, wdziękiem i dostojeństwem symbolizują wspaniałość obrzędu, który przed chwilą miał miejsce a jednocześnie są symbolem piękna drogi małżeńskiego powołania. Zgodnie z wolą młodych, nie zostaną oni natomiast obsypani ryżem oraz pieniędzmi, wiążącymi się z przesądnymi wierzeniami, które nie są do pogodzenia z wiarą chrześcijańską.

 

Modlitwa wiernych

Wraz z Maryją Królującą w niebie zanośmy przed Boży tron nasze prośby za młodych małżonków, nas wszystkich tu obecnych oraz cały Kościół.

1. Z Maryją Królową Apostołów módlmy się za papieża Benedykta XVI, biskupów, kapłanów i wszystkich wiernych świeckich, by zarówno słowem jak i życiem odważnie głosili światu dobrą nowinę o zbawieniu.

Ciebie prosimy…

2. Z Maryją Matką Pięknej Miłości módlmy się za Annę i Pawła, aby do końca swego życia potrafili wytrwać w miłości, którą przed chwilą sobie ofiarowali, by Pan zawsze obdarzał ich darem jedności i umiejętności spalania się dla siebie nawzajem.

3. Z Maryją Królową Rodzin módlmy się, aby Pan obdarzył Annę i Pawła upragnionym potomstwem oraz udzielił im łask potrzebnych do jego dobrego wychowania.

4. Z Maryją Matką Chrystusa módlmy się za rodziców Państwa młodych, aby nadal umieli trwać w miłości i być świadectwem chrześcijańskiego życia małżeńskiego zarówno dla swoich dzieci, jak i dla innych.

5. Z Maryją Uzdrowieniem Chorych módlmy się za wszystkich chorych, cierpiących, potrzebujących zwłaszcza z naszych rodzin, aby Pan obdarzał ich zdrowiem, a jeśli inna jest jego wola, by dawał im siłę do takiego przeżywania swojego cierpienia, by przynosiło ono zbawienne owoce dla dobra Kościoła i świata.

6. Z Maryją Matką Kościoła módlmy się za gości weselnych i wszystkich tu obecnych, aby nasze dzisiejsze świętowanie było godnym przedłużeniem tej radości, którą przeżywamy podczas ślubnej Eucharystii.

Jestem świeckim magistrem teologii katolickiej sympatyzującym z odradzającym się w Kościele ruchem tradycjonalistycznym. Tematy najbliższe mi na polu teologii, związane w dużej mierze z moją duchowością, to: liturgia (w tym historia liturgii), mariologia i pobożność maryjna, tradycyjna eklezjologia oraz szeroko pojęta tematyka cierpienia w odniesieniu do Ofiary krzyżowej Jezusa Chrystusa. Przez lata zajmowałem się także relacją przesądów do wiary katolickiej. W życiu zawodowym zajmuję się redakcją i korektą tekstów (jestem również filologiem polskim) oraz pisaniem. Zapraszam na stronę z poradami językowymi, którą wraz ze współpracownikami prowadzę pod adresem JęzykoweDylematy.pl. Ponadto pracuję w serwisie DziennikParafialny.pl. Moje publikacje można odnaleźć w licznych portalach internetowych oraz czasopismach.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura